Rozwój kinematografii w Dwudziestoleciu Międzywojennym

Historia kinematografia ma korzenie w końcu XIX wieku. Rok 1894 to czas kiedy Tomas A. Edison przedstawił w Nowym Jorku kinetoskop, w kolejnym roku bracia August oraz Louis Lumière kinematograf, który wyświetlał obrazy na ekranie. W tym okresie zaczęto rejestrować nie tylko pojedyncze wydarzenia, tworzono pierwsze filmowe historie. W roku 1922 opatentowany został zapis dźwięku taśmy filmowej, a 5 lat później w 1927 powstał już pierwszy film z dźwiękiem pt. Śpiewak jazzbandu. Lata dwudzieste amerykańskiego kina to powstanie Hollywood. Szybko stało się ono stolicą światowego kina a w roku 1923 władze postanowiły umieścić na wzgórzach napis HOLLYWOODLAND, rozciągający się nad miastem. Wówczas w historii zaistniało zapotrzebowanie na film.

W latach 20- i 30- Hollywood produkowało już około osiemset filmów rocznie. Większa część lat dwudziestych obfitowała w filmy nieme, które wywodziły się z wodewili. W kolejnych latach były one coraz to dłuższe i bardziej kosztowne co przekładało się na lepszą jakość. Wykształciły się odrębne gałęzie, które odpowiedzialne były za różne elementy filmu t.j. scenariusz, kostiumy, charakteryzacja, reżyseria.

W kinie Polskim w okresie dwudziestolecia międzywojennego prym wiodło kino nieme. Poruszało ono tematy historyczne znane tytuły z tego okresu to Cud nad Wisłą. Wielką popularność wzbudzały ekranizacje literatury np. Pan Tadeusz, Ziemia obiecana, czy Przedwiośnie. W latach trzydziestych razem z dźwiękiem z Hollywood przyszła do nas moda na komedie oraz melodramaty. Największymi polskimi gwiazdami byli: Egeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Mieczysława Ćwieklińska oraz Hanka Ordonówna.

Pwiązane artykuły
Komentarz

Jeden komentarz

  • Dwiedzona strona
    Stworzony 5 years ago

    zajebiste- treściwe i napisane ładnym językiem z wychwyceniem najważniejszych informacji, dziękuje bardzo <3

    przez juliaonListopad 8, 2013 1:33 pm | Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twoje imię: (jest wymagane)

E-mail: (jest wymagane)

Website: (nie wymagane)

Kod autoryzacyjny z obrazka: (jest wymagane)


Wiadomość: (jest wymagane)

Wyślij komentarz