Moda w dwudziestoleciu międzywojennym

Okres zwany dwudziestoleciem międzywojennym był czasem w którym doszło do rozkwitu państw Europejskich, w tym również Polski. Po odzyskaniu niepodległości w naszym kraju zaczęło tworzyć się zupełnie nowe społeczeństwo.

Entuzjazm po zakończeniu wojny, popychał ludzi działań również tych twórczych. Powstały nowe kierunki w sztuce oraz literaturze, także moda odzwierciedlała panującą sytuację społeczną bardziej niż kiedykolwiek.

W latach dwudziestych moda była skutkiem przemian ubioru kobiecego podczas I wojny. W tamtym czasie większość z kobiet pracowała fizycznie zastępując mężczyzn ginących na froncie. Kolejnym czynnikiem, powodującym zmianę był panujący kryzys gospodarczy oraz brak materiałów, pieniędzy, a także podporządkowanie przemysłu na potrzeby wojenne.

Moda lat dwudziestych charakteryzowała się spłaszczeniem, zgeometryzowaniem i wydłużeniem kobiecej sylwetki. Wśród popularnych stylizacji najmodniejsza była „na chłopczycę”, która odznaczała się krótko ściętymi włosami, maskowaniem biustu oraz opuszczeniem tali sukienki na biodra, aby zlikwidować wcięcie w pasie.
Charakterystycznymi dodatkami były małe kapelusze tzw. kaski wzorowane na wojskowych hełmach. Były mocno naciągane na oczy oraz przylegały do głowy. Istotnym dodatkiem były również szale i długie sznury korali oraz pereł. Biżuteria odzwierciedlała styl „art deco”. Buty z kolei były odkryte ponieważ miały podkreślać łydkę odsłoniętą aż do kolana.

Lata trzydzieste to powrót do mody na kobiecość oraz delikatność, mimo tego, że wiele zmian które zostały wprowadzone w latach dwudziestych pozostało. Suknie znów były dłuższe, szyto je ze skosu, co podkreślało kobiecą sylwetkę: wydatny biust, biodra i wąską talię. Spódnice miały szeroki brzeg u dołu i posiadały kształt dzwonu. Ramiona poszerzane były falbankami oraz pelerynkami. Powszechnym strojem stał się żakiet i spódnica, zakładane na każdą okazję. Włosy dalej pozostawały dość krótkie, dodatkowo były falowane, modnym kolorem wówczas był blond.
Powróciła moda na noszenie kapeluszy z szerokim rondem, popularne były również małe bereciki oraz toczki, które ozdabiano kwiatkami i woalką, najczęściej nosiło się je na bakier. Do mody weszły kołnierze zrobione z futra, które noszone były do żakietu, a także eleganckie futrzane peleryny, które zakładano do sukienek. Obowiązkowy dodatek to sztuczne kwiaty, które wpinano do każdego rodzaju stroju.

Katalog Sznurkowo

Pwiązane artykuły
Komentarz

Zostaw komentarz

Twoje imię: (jest wymagane)

E-mail: (jest wymagane)

Website: (nie wymagane)

Kod autoryzacyjny z obrazka: (jest wymagane)


Wiadomość: (jest wymagane)

Wyślij komentarz